2016-12-13 NIE PALĘ PAPIEROSÓW

logo_szkolaNIE PALĘ PAPIEROSÓW

W dniu 13.12.2016 r. młodzież gimnazjum uczestniczyła  w zajęciach profilaktycznych realizowanych w ramach programu „ Znajdź właściwe rozwiązanie”. Prelekcję prowadziła  p. Elżbieta Estkowska Państwowy, Powiatowy Inspektor Sanitarny. Celem realizacji programu jest eliminowanie nikotynizmu i wypracowywanie asertywnych postaw wobec nałogu.

Podczas zajęć młodzież dowiedziała się, że  w papierosach jest ok. 50 związków rakotwórczych.

Jeżeli chodzi o e- papierosy –  istnieje błędne przekonanie, że są mniej szkodliwe. Eksperci przekonują, że substancje smakowe zawarte w nich mają dodatkowe działanie rakotwórcze.

Statystyki są bezlitosne – na skutek palenia każdego roku w Polsce umiera  70 000 osób. Co więcej –dym papierosowy szkodzi  także biernym palaczom.

Badania wykazują, że rak płuc to choroba dotykająca prawie  wyłącznie palaczy , także biernych.

Palenie jest przyczyną  innych chorób:

• Chorób układu sercowo- naczyniowego,
  • Chorób układu oddechowego
  • Przewodu pokarmowego
  • Przedwczesnego starzenia się skóry
  • Statystycznie palenie skraca życie nawet o 10-20 lat

Podczas zajęć dostępne były modele płuc. Można było porównać czarne płuco –  palacza i różowe – zdrowego człowieka.

Dostępne były specjalne mierniki nikotyny. Gimnazjaliści chętnie poddawali się badaniu.

Wyniki były różne od pozytywnych po negatywne.

W konsekwencji  uczniowie podjęli  decyzję o niepaleniu!

logo-panstwowa_insp_sanit