WYCIECZKA HISTORYCZNA DO GDAŃSKA

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas V , VI i  VII Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Polskich Noblistów w Więcborku  w dniu  29.11.2023 r. uczestniczyli w zorganizowanej  wycieczce do Gdańska. Celem  wycieczki było poznanie miejsc ważnych dla historii Polski i wzbogacenie  procesu dydaktycznego. Uczniowie mogli poznać miejsca i wydarzenia ważne dla zbiorowej tożsamości oraz pamięci historycznej.

29.11.2023 o godzinie 6.45 zebrali się wszyscy uczestnicy wycieczki. Było to łącznie 80 uczniów  z klas V,VI i VII oraz 6 opiekunów. O godzinie 7.00 wyruszyliśmy do Gdańska. Pierwszy etap wycieczki obejmował zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej z przewodnikiem. To największe w Polsce, nowoczesne i interaktywne muzeum prezentujące doświadczenia wojenne Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Młodzież miała możliwość zobaczenia archiwalnych zdjęć, filmów, zabytków związanych z okrucieństwem nie tylko wobec Polaków ale także innych narodowości i państw.

W dalszej części odbyliśmy spacer po Starym Mieście. Szliśmy przez Długi Targ. Podziwialiśmy Ratusz, Fontannę Neptuna. Zobaczyliśmy różnorodność towarów na „Jarmarku Bożonarodzeniowym”.

Kolejnym etapem wycieczki było Westerplatte, spacer po półwyspie, Pomnik Obrońców Wybrzeża, miejsce pochówku na  nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego mjr. Henryka   Sucharskiego i obrońców placówki.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek w Mc Donald w Kościerzynie.

W godzinach wieczornych wróciliśmy do Więcborka. Duży zasób wiedzy i informacji od przewodników z pewnością zostanie wykorzystany na lekcjach w szkole.