WYCIECZKA DO KŁODAWY

30 maja uczniowie klas II i III naszej szkoły udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie. Jest to najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna. Niezapomnianych wrażeń już na samym początku dostarczył uczniom zjazd, w kaskach na głowach, pod ziemię z prędkością 6 m/s na głębokość 600 m. Kopalnia cały czas funkcjonuje. Zwiedzając podziemne korytarze i wyeksploatowane komory, uczestnicy wycieczki spotykali górników, którzy powracali bądź udawali się do pracy. Historię powstania kopalni i opowieści o metodach wydobycia kłodawskich złóż przekazał wycieczkowiczom górnik solny. Idąc tunelem solnym uczniowie podziwiali maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi. Uczestnicy wycieczki mogli także zobaczyć pomieszczenia przygotowane specjalnie dla turystów – Kaplicę Św. Kingi, salę koncertową oraz Grotę Drakuli. Na uwagę zasługuje fakt, iż wycieczkowy szlak przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili również Ciechocinek. Tam zobaczyli wiele wspaniałych miejsc w towarzystwie przewodnika. Pełni wrażeń, zaopatrzeni w kłodawską sól, uczniowie klas II i III powrócili do Więcborka, myśląc o tym w jaki sposób opowiedzą o wspaniałej wycieczce.