2020-11-16 PRACE PLASTYCZNE KLAS CZWARTYCH

PRACE PLASTYCZNE KLAS CZWARTYCH

Sztuka prehistoryczna -od ok.2,5 miliona lat do 4 tysięcy lat p.n.e.

Uczniowie klasy 4B i 4B  odbyli wirtualną wycieczkę do jaskiń : w Lascaux we Francji /odkryta w 1940r.i Altamirze w Hiszpanii odkryta w 1868r/. Po obejrzeniu filmu-zwiedzaniu jaskiń uczniowie narysowali własne prace ilustrujące rysunki naskalne. Prace ukazują zwierzęta, które towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów, z którymi walczył. To pradawne byki, konie, jelenie. Kształty zwierząt są proste, konturowe. Charakterystyczna też jest ich kolorystyka: czerwienie, pomarańcze, brązy , czarne kontury.

Kanon w sztuce starożytnego Egiptu –od ok.3100 lat do 323  roku p.n.e.

Malarstwo starożytnego Egiptu charakteryzują spokojne układy płaskich plam koloru otoczonych konturem. Malowidła tworzone w świątyniach , grobowcach zdobiono hieroglifami. Sylwetki ukazywano jednocześnie z przodu , z boku w sztywnych pozach z twarzą lekko uśmiechniętą. Mówimy o kanonie w sztuce egipskiej, który regulował zasady w malarstwie ,rzeźbie i płaskorzeźbie- najstarszy i najdłużej obowiązujący, powiązanym zawsze ściśle z zagadnieniem proporcji, najstarszy i najdłużej obowiązujący.

Barwa

W przyrodzie i w dziełach sztuki możemy zaobserwować wiele różnych barw i ich odcieni. Aby otrzymać określony kolor trzeba poznać właściwości barw i zasady ich łączenia. Eksperyment farbami- klasy 4A  i 4B