Innowacje edukacyjne

LEKTURKI SPOD CHMURKI W IA

 

To już II moduł w ramach projektu „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”.

Nasze działania rozpoczęliśmy poznając opowiadanie Doroty Szaneckiej pt. „Mała chmurka w krainie śniegu”. Obserwowaliśmy zimowy krajobraz  podczas zabaw  zimowych na boisku szkolnym. Wykonaliśmy doświadczenie ze śniegiem. Znamy już właściwości tego zjawiska przyrodniczego. Dowidzieliśmy się, że znikome opady śniegu w ostatnich latach to konsekwencja ocieplania klimatu. Mała chmurka Tosia  nakłania nas do ratowania  naszej planety np. przez segregowanie odpadów. Są jeszcze inne przyczyny zagrażające naszej planecie. Będziemy je konsekwentnie odkrywać i, tropić i właściwie postępować w myśl ekologii.Kolejna lektura, którą ostatnio realizowaliśmy w ramach innowacji to ”Zima Muminków” Jansson Tove. Świat Muminków to dolina, w której różne  tajemnicze postacie wiodą życie dziwne, podobne do zwykłego, a jednak wypełnione baśnią. Przygody Muminków wywierają wpływ na nasze postawy wobec rówieśników, kształtują nasze cechy charakteru. W tych małych zabawnych stworkach drzemią cechy ludzkie. Lektura uczy  jak  mądrze, zgodnie i odpowiedzialnie się bawić oraz, gdzie poszukiwać przygód.DZIEŃ DRZEWA

Międzynarodowe Święto Drzewa obchodzone jest 10 października. W naszej   szkole świętowaliśmy  z tej okazji  9.10. 2020 r. Uczestniczyli   w tym święcie  wszyscy uczniowie. Głównym  celem było przypomnienie i uświadomienie dzieciom jakie korzyści czerpią ludzie i zwierzęta z rosnących wokół nas drzew.

W klasach edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzone zostały ciekawe zajęcia z wykorzystaniem różnych form , metod i środków dydaktycznych. Dzieci poznały pracę leśnika, zdobyły wiedzę o mieszkańcach lasu oraz roli drzew w życiu człowieka. Uwrażliwiono je na otaczające piękno natury. Uczniowie wykonali twórcze prace plastyczne wykorzystując dary lasu. Zwieńczeniem obchodów tego niezwykłego dnia było posadzenie drzewa przez  Panią Katarzynę Różycką-pracownika Nadleśnictwa Runowo –brzozy w naszym szkolnym zagajniku. Nasze drzewko to brzózka-oczyszczająca siła delikatności. Będzie symbolem życia ,radości i zdrowia dla nas wszystkich. Był grill i zabawy ruchowe na boisku szkolnym. Dzieci śpiewały, wygłaszały wiersze. Dbajmy i szanujmy drzewa, pamiętając, że przyroda jest ważnym elementem naszego życia. Rozwijajmy naszą świadomość ekologiczną każdego dnia  nie tylko od święta.
DRZEWO TO ŻYCIE

Drzewo to życie, mądrość ,siła i energia. Tę wiedzę uczniowie klasy I A pozyskali podczas zajęć  edukacyjnych w Dniu Drzewa, który obchodziliśmy 9.10.2020 r. w naszej szkole.

 Drzewo to również bardzo inspirujący i wdzięczny  temat w twórczości dziecięcej. Pierwszacy z zapałem przystąpili do aktywności twórczej: mała, drobna  dłoń dziecięca to korona drzewa, przedramię  symbolizuje  pień. Stworzyliśmy jesienne drzewa posypując korony  drzew materiałem przyrodniczym, uzupełniając nasze  kompozycje różnobarwną plamą.
JESIEŃ W LESIE

Klasy drugie a i b udały się do Parku Miejskiego w poszukiwaniu „Jesieni”. Tropiliśmy ją w kolorowych liściach, grzybach, żołędziach i kasztanach. Słuchaliśmy ptasiego koncertu, a sarny przebiegły nam leśną ścieżką po której wędrowaliśmy. Było uroczo!
PIKNIK INTEGRACYJNY

Uczniowie klasy 2a brali udział w pikniku klasowym zorganizowanym przez rodziców i wychowawcę klasy. Dzieci uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych przeprowadzonych przez pracownika Krajeńskiego Parku Krajobrazowego p. Grażynę Witczak. Odbyły się zawody sportowe, rywalizacje zespołowe uczniowie kontra rodzice. Cały czas płonęło ognisko przy którym dzieci śpiewały, piekły kiełbaski. Jesienna pogoda pozwoliła nam na aktywny wypoczynek w terenie. Połączono edukację z zabawą.
JESIENNE DZIEŁA SZTUKI

Jesień to przepiękna pora roku. Uczniowie klasy II a wykonali prace plastyczne z warzyw i owoców. Co powstało? Popatrzcie na poniżej zamieszczone zdjęcia. Prawdziwe dzieła sztuki.