2017-05-16 DEBATA „ MAM HAKA NA RAKA”

logo_szkola„RAKOOBRONA” to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna na temat profilaktyki onkologicznej. Skupia się ona na  problemie trzech chorób nowotworowych: raka płuca, raka szyjki macicy i czerniaka. W ramach kampanii  prowadzone są : działania edukacyjne w szkołach, Letnia Akcja Edukacyjna z Czarnym namiotem  RKBN oraz bezpłatne punkty badania znamion.

Uznaliśmy, że  problem nowotworów  jest bardzo ważny. To choroby cywilizacyjne , na które zapada i umiera tysiące ludzi. Aby pogłębić wiedzę w tym  ważnym  temacie  w miesiącu grudniu r.szk.2016/17 nasza szkoła dostała zaproszenie do ogólnopolskiej kampanii „ RAKOOBRONA”, o które  staraliśmy się już w ubiegłym roku szkolnym 2015/16

Otrzymaliśmy pakiet wartościowych materiałów edukacyjnych : plakaty, ulotki, film, ankiety .

Tak więc rozpoczęliśmy kampanię.

• Na godzinach wychowawczych miała miejsce projekcja filmu „ Gra z rakiem”
  • Przeprowadzono ankietę wstępną- badającą poziom wiedzy uczniów przed rozpoczęciem zajęć z filmem i po.
  • Ogłoszono konkurs plastyczny pod hasłem „Znajdź haka na raka”.
  • Rodzice otrzymali ulotkę na temat profilaktyki chorób nowotworowych z „RAKOOBRONY”
  • Na lekcjach biologii uczniowie wykonali dodatkowe prace pogłębiając wiedzę o nowotworach.

W dniu 16 05. 2017r. w świetlicy szkolnej odbyła się debata z udziałem zaproszonych gości .

Gościliśmy pielęgniarki z przychodni  PROVITA, które pracują w opiece paliatywnej – p. M Michalską ,  Z. Wikarską –  zarazem  naszą szkolną pielęgniarkę. Również p. E. Estkowską  – Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sępólnie Kraj. Oczywiście nie zabrakło uczniów naszej szkoły  – uczestników konkursu plastycznego ; autorów prac plastycznych pod hasłem „Znajdź haka na raka”. Wyeksponowane konkursowe prace uczniów były tematyczną  oprawą  debaty. W spotkaniu  uczestniczyli też członkowie SU.

Spotkanie profilaktyczne rozpoczęła p. K. Kliszewska wykładem na temat zdrowego stylu życia.

Z kolei młodzież w grupach opracowała plakat n. t. : ” Czy mam wpływ na to, czy zachoruję na raka? ” Po czym liderzy  grup kolejno omówili swoje plakaty.

Spotkanie urozmaiciła  M. Brączyk z kl.2c śpiewając piosenkę A. Wyszkoni „ Wiem, że jesteś tam”, a Klaudia Siuda z kl. 3a pięknie przeczytała wzruszający fragment z książki pt. „Oskar i Pani Róża”.

2017-05-22-11-24-55

Wreszcie nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego  i wręczenie nagród.

I miejsce  zajęła Sylwia Kudlarek z kl. 2c

II   miejsce Małgorzata  Ściesińska z kl. 3bŁ

III miejsce zajął Szymon Łopiński  z kl. 3b

Wyróżniono :     Agatę Żurek z kl. 2b

Katarzynę Kozek z kl. 3b

Kingę Tesmer z kl. 2b

Na zakończenie wysłuchaliśmy piosenki z serialu „ Młodzi lekarze” pt. „ Prosta recepta”

Mamy nadzieję, że dzięki  zajęciom  dotyczącym chorób nowotworowych młodzież pogłębiła swoją wiedzę, a zarazem wzrosła świadomość na temat raka.