2017-03-03 WARSZTATY Z MAKRAMY

logo_szkolaWARSZTATY Z MAKRAMY

„Sznurkiem malowane”  – podziwiamy wystawę prac artystycznych  Jolanty Surmy. Poznajemy tajniki makramy.

W dniu 03.03.2017r.uczniowie klas drugich i trzecich mieli okazję obejrzeć wystawę tkaniny unikatowej w sali lustrzanej MGOK  w Więcborku. Autorką wyplecionych  prac jest Jolanta Surma, złotowianka, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku, artysta plastyk, mistrz tkactwa artystycznego, absolwentka Studium reklamy  w Pile i Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła artystycznego w Woli Sękowej k/ Sanoka. Od czerwca 1983 r. członek  Związku Plastyków  Artystów Rzeczypospolitej Polskiej, instruktor rękodzieła artystycznego, inicjatorka wielu przedsięwzięć artystycznych dla dzieci , młodzieży i dorosłych. Prace artystki zadziwiają oryginalnością i precyzją splotów. Są to dzieła malowane sznurkiem, pełne ekspresji i barwy. Makramy  artystki zdobywają nagrody i wyróżnienia  w konkursach krajowych i międzynarodowych, stały się  także ciekawym elementem scenograficznym filmu „ Mroczne cienie”(reż. Tim Burton) i” zagrały” w scenie z Johnnym Deepem i Michele Pfeifer. Autorka do scenografii filmu wykonała ponad 20 prac. Wydała książkę ”MAKRAMA .KWIATY SZNURKIEM WYPLATANE”. Nagrodzona  za swoje osiągnięcia Odznaką honorową „ Zasłużony dla Kultury  Polskiej”.

Po zapoznaniu się z dorobkiem Jolanty Surmy i obejrzeniu  jej dzieł sztuki uczniowie gimnazjum przystąpili do  praktycznej nauki makramy pod okiem  artystki, poznając podstawowe sploty i węzły. W rezultacie wykonali własnoręcznie dwa wytwory. Zaangażowanie naszych uczniów może spowodować w przyszłości kontynuację tej techniki. Forma zajęć okazała się bardzo atrakcyjna.