2016-05-05 DEBATA

DEBATA

 

     Alkohol narkotyki stały się wszechobecne w  życiu. Nie ma miejsc, środowisk od nich wolnych. Istnieje tylko jeden sposób na uchronienie młodzieży  przed tym poważnym niebezpieczeństwem: świadome, odpowiedzialne wychowywanie, uświadamianie im niebezpieczeństw związanych z braniem, ale przede wszystkim uczenie godziwego, pełnego radości życia bez narkotyków, poprzez rozwój zainteresowań i racjonalne spędzanie czasu wolnego. Młodzież niejednokrotnie ma  znacznie większą wiedzę na ten temat, niż ich rodzice, czy nauczyciele. Niestety często ta wiedza jest niezgodna z prawdą. Dlatego trzeba rozmawiać na ten temat, dostarczać argumentów i faktów, nie moralizować. W dniu 05.05.2016r. zorganizowano w naszej szkole otwartą formę takiej rozmowy – debatę, pod hasłem  “Wolni od nałogów” W debacie  udział wzięli przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą: Pan Krzysztof Milachowski- specjalista ds. nieletnich z Komendy Powiatowej Policji  w Sępólnie Kraj., Pani Elżbieta Estkowska- dyrektor   Stacji Sanitarno Epidemiologicznej  w Sępólnie Kraj., Pan Tomasz Siekierka dyrektor MGOPS w Więcborku, Pani Danuta Zawidzka- dyrektor BOOS, Pani Izabela Sowińska- kierownik ds. pomocy rodzinie, pedagodzy:  Lucyna Stasiewska i Pani Lucyna Grabiec. Zaprosiliśmy także gimnazjalistów z ZS w Pęperzynie  i ZS w Sypniewie.

     Podczas spotkania profilaktycznego uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę nt. uzależnień. Przedstawiono wyniki ankiety nt. spędzania czasu wolnego przeprowadzonej wśród uczniów naszego gimnazjum . Debatę urozmaiciło przedstawienie pt. “Tęczowy motyl”. W role zmarłych ( duchów) wcielili się uczniowie klasy 3d. Uczniowie ukazali jak łatwo można zatracić się w nałogu. W przedstawieniu wykorzystano utwory zespołu Dżem. Piosenki zaśpiewały nasze szkolne wokalistki. Po części artystycznej młodzież pracowała w grupach analizując problemy: Alkohol i inne uzależnienia, Przemoc i agresja, Czas wolny i zainteresowania. Zaproszeni goście również byli aktywni służąc radą i pomocą.

     Z kolei podsumowano wyniki konkursu plastycznego “Nie namawiaj”, który skierowany był do młodzieży szkół z gminy. Wręczono nagrody i dyplomy.