2016-04-28 KRYPTY W RUNOWIE KRAJ.

logo_szkolaKRYPTY W RUNOWIE KRAJ.

Przedstawiciele Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Więcborku uczestniczyli w obchodach 1050- lecia Chrztu Polski w Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Trójcy w Runowie Krajeńskim.  Program obchodów obejmował krótką historię, przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im . Elżbiety i Jana Orzelskich , o podjęciu decyzji przez Mieszka I przyjęcia chrześcijaństwa z Czech. W dalszej części  nasi uczniowie Paulina Borowicz i  Jakub Suder z klasy 3d pod opieką p. Aldony Woźniak wysłuchali wykładu  p. Grzegorza Chojnackiego pt.”Wpływ chrztu Polski na rozwój architektury”, odnoszący się do zabytków Runowa Krajeńskiego i okolic. Ostatnim etapem obchodów było zwiedzanie krypty Orzelskich, XVIII-wiecznego grobowca w podziemiu kościoła.