2016-04-07 GIMNAZJALNY “KURS NA HORN”

logo_szkolaGIMNAZJALNY “KURS NA HORN”

 

         W czwartek 7 kwietnia mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność gościć w naszym gimnazjum przedstawicieli Bractwa Kaphornowców. Stowarzyszenie to zrzesza żeglarzy, którzy pod żaglami opłynęli Przylądek Horn. Rejon uznawany za najniebezpieczniejszy akwen morski na świecie.   Goście przywieźli do nas powiew morskiej przygody, zauroczyli opowieściami o historii Polski na morzu, oraz o osiągnięciach polskich żeglarzy.

                Przylądek Horn jest najdalej na południe wysuniętym krańcem Ameryki Południowej. Przed oddaniem do użytku Kanału Panamskiego trasa wokół przylądka była jedyną drogą morską prowadzącą z Atlantyku na wody Oceanu Spokojnego. Pierwszym europejczykiem, który opłynął Horn żaglowcem 29 stycznia 1616 roku był holenderski żeglarz Willem Schouten z miasta Horn. Po otwarciu Kanału Panamskiego ten szlak żeglugowy stracił swoje znaczenie ale do tego czasu wody wokół niego pochłonęły setki żaglowców. Dziś jego opłynięcie jest wyzwaniem dla żeglarzy, wokół niego biegnie trasa wielu znanych regat np; Volvo Ocean Race, Vendée Globe.

Grotmaszt Bractwa Kaphornowców z kapitanem Cezarym Bartosiewiczem i Mirą Urbaniak, przybył do nas aby promować ogólnopolski program edukacyjny “Kurs na Horn”, którego inauguracja odbyła się w Toruniu 6 kwietnia. Towarzyszyli im kaphornerzy z naszego regionu, ze znanym naszej społeczności Witoldem Kantakiem z Więcborka, Antonim Bigajem z Bydgoszczy i Romanem Nowakiem z Nakła, uczestnikami rejsu “Solanusa” wokół obu Ameryk. Celem spotkania była promocja żeglarstwa wśród młodzieży. Program “Kurs na Horn” przewiduje udział młodzieży w konkursie wiedzy o historii Polski morskiej i historii Bractwa Kaphornowców, rejsy po Bałtyku dla zwycięzców regionalnych konkursów oraz udział w rejsie wokół Hornu dla zwycięzcy w skali ogólnopolskiej.

Pani Mira Urbaniak i Kpt. Cezary Bartosiewicz przedstawili młodzieży historię żeglarstwa morskiego, przybliżyli sylwetki żaglowców pływających pod polską banderą. Przypomnieli też historię zaślubin Polski z morzem w 1920 roku, budowę Gdyni i obronę wybrzeża w 1939 roku. Wyjaśniono nam znaczenie chust i ich barw noszonych na ramionach kaphornowców. Opowiedziano historię i okoliczności powstania Bractwa Kaphornowców.

                Pierwsze bractwa zrzeszały zawodowych żeglarzy, którzy na wielkich żaglowcach opływali Horn. Na ich wzór zaczęły powstawać Bractwa gromadzące żeglarzy, którzy w rejsach turystycznych lub sportowych zmierzyli się z tym przylądkiem. Polskie Bractwo powstało w 1974 roku. Siedzibą Bractwa jest Dar Pomorza, pierwszy polski żaglowiec, który pokonał Horn w swoim rejsie dookoła świata w 1937 roku. Należy do niego kilkuset Polaków. Aktualnym Grotmasztem jest torunianin kpt. Cezary Bartosiewicz, który był naszym gościem.