2012-12-16 III MARATON PISANIA LISTÓW

logo_szkola

III MARATON PISANIA LISTÓW

W piątek w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku młodzież z kilku szkół wzięła udział w maratonie pisania listów w obronie osób represjonowanych. Również spora grupa młodzieży z naszego Gimnazjum poszła wesprzeć tą inicjatywę. Międzynarodowa akcja zainaugurowana przez Amnesty International odbyła się po raz XIII. Data tego wydarzenia nie jest przypadkowa. 10 grudnia mija kolejna rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat na całym świecie napisano kilkadziesiąt tysięcy listów w obronie osób represjonowanych z różnych krajów. Listy trafiają do państw, w których prawa człowieka są nagminnie łamane. W tym roku można było napisać apel w sprawie Alesia Bialackiego – obrońcy praw człowieka na Białorusi, w sprawie dziewcząt z zespołu Pussy Riot z Rosji, skrytykować karę śmierci wykonywaną na Tajwanie i stanąć w obronie kilku aktywistów w krajach arabskich. Już po raz drugi w maraton pisania listów włączyła się więcborska młodzież zainspirowana działaniami swoich wychowawców. Gościem tegorocznej imprezy był opozycjonista i aktywny działacz podziemnej Solidarności Andrzej Bykowski. Emerytowany nauczyciel chętnie udzielał cennych rad i wskazówek spragnionej wiedzy młodzieży, po czym sam wziął do ręki długopis i napisał list. Tegoroczny maraton odbywający się w Więcborku poprzedził uroczysty apel z udziałem młodzieży.
Razem w maratonie udało się napisać 146 listów w obronie bohaterów i bohaterek maratonu. Najwięcej listów w sprawie Alesia Bialackiego – Białoruś – 54 listy, Pussy Riot – Rosja – 21 listów oraz Rodzin z ulicy Coastei – Rumunia – 15 listów.

2012-12-16